- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyMalá zeleninová oáza

Malá zeleninová oáza

Nic nestojí v cestě tomu, abychom balkony, lodžie a terasy proměnili v malé zahrádky. Stačí jen změnit pohled na prostor a zvolit plodiny, kterým skromné ​​podmínky nepřekážejí.

Je úplně jedno, jestli jste fanoušky čerstvých bylinek, drobné rychlené zeleniny, jahod nebo plodů teplomilných náročných rostlin. Pokud je klima na balkoně příznivé, bez obav se můžete pustit do jejich pěstování. Odměna bude stejně sladká jako na záhonu velké zahrady. S nenáročnou péčí a přímo pod rukou.

Vyhodnoťte klima
Které části balkonu jsou neustále ve stínu a které bojují s nárazovým větrem? Pokud jste dosud tyto drobnosti přehlíželi, pomůže vám obyčejná křída. Vyznačte si během dne posun stínu na podlaze a stěnách balkonu, vysledujte, zda váš balkon nepotřebuje nárazovou bariéru, která by utlumila silné poryvy větru.

Nejideálnější balkony jsou ty, které jsou orientovány na jihovýchodní až jihozápadní stranu a v zástavbě jsou chráněny před prudkým větrištěm. Pokud to místní pravidla umožňují, balkon lze na bočních stěnách uzavřít laťkovou mříží, která poskytne oporu popínavým rostlinám. Dokonce jej lze zapouzdřit do průhledného polykarbonátu, čímž se přemění na příruční fóliovník.

Každý centimetr zaváží
Čím je balkon menší, tím intenzivněji je třeba využít jeho prostor. Aby byl výnos z pěstování co nejvyšší, je třeba nádoby na pěstování umístit patrovitě do různých výšek tak, aby měly přístup ke slunci, ale umožňovaly pohodlnou zálivku a údržbu.

Při zakládání zahrádky pomohou nejrůznější druhy držáků, které lze ukotvit na obvodové zábradlí či přímo na stěny balkonu. Vždy je třeba důsledně dbát na bezpečnost, aby ani v té největší vichřici těžké květináče neohrozily členy domácnosti či sousedy. Totéž platí pro vodu, která může odkapávat po zálivce.

Pozor na balkonové stěny, které při rekonstrukci prošly zateplením. Pro kotvení polic či držáků do nich budete potřebovat speciální kotevní materiál.

V igelitovém pytli i v dešťovém žlabu
Existují desítky různých nádob, které lze využít pro vytvoření záhonu.

Samozavlažovací truhlíky a květináče nabízejí rezervu vláhy a pokud se při koupi rozhodnete pro co nejsvětlejší, nebudou se přesoušet.

Dešťové svody – ať už z kovu nebo plastu, lze ukotvit kdekoli pro vybudování minizahrádky pro plodiny s malým kořenovým systémem. Výhodou je, že je lze ukotvit i tam, kde jiné nádoby nepatří.

Dřevěné boxy, plastová a kovová kbelíky, kanystry či pytle z pevné fólie s velkým objemem poskytnou dostatečnou kapacitu i pro plodovou zeleninu náročnou na půdu.

Atraktivní patrovou zahrádku vyrobíte i ze staré dřevěné palety. Vybijete-li její dno a boky deskami a opláštěte fólií, po jejím vyplnění substrátem můžete čelní rýhy a mezery využít k výsadbě sazenic. Taková paleta překryje bočnici balkonu, aniž by vám ukrojila kus prostoru.

Osvědčily se i keramické nádoby s otvory na stěnách, ve kterých lze pěstovat bylinky. Nápaditosti se překážky nekladou. Každá nádoba, která zamezí přehřátí půdy a odpaření vody na horkém slunci, je vítána, zvláště pokud umožňuje netradiční způsob montáže pro úsporu místa.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek