- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníNedostatek aut v evropských autopůjčovnách prodražuje dovolené

Nedostatek aut v evropských autopůjčovnách prodražuje dovolené

Turisté v Evropě čelí zvýšeným poplatkům v půjčovnách aut, případně i problémům si vůbec nějaké půjčit. V celé Evropě je totiž nedostatek automobilů k zapůjčení. Jak ukazují průzkumy v této oblasti, půjčovny aut totiž neobnovovaly vozový park, protože po nástupu hospodářské krize očekávaly výrazný pokles turistů. Navíc i ty, co měly zájem, narazily na problém získat úvěry od bank.
K těmto obtížím se přidalo i zvýšení počtu turistů využívajících last minute zájezdy, což tlak na půjčovny aut ještě zvýšilo. Nejhorší situace je ve Španělsku, kde zájemci o půjčení auta musí zaplatit dvou- i vícenásobek dosavadní běžné hodnoty. Často se přitom k autu nemohou dostat celé hodiny. Tim Pringle, který v červenci přijel z Británie do Španělska s pětičlennou rodinou, v půjčovně zjistil, že jeho objednávka na 7místné auto byla zrušena a do 100 kilometrů vzdálené Valencie musel cestovat s manželkou, třemi dětmi a pěti kufry v mnohem menším. autě.

„To jsem si mohl rovnou vzít osla s vozíkem,“ postěžoval si v rozhovoru pro BBC. Další Britové potvrdili podobnou zkušenost. Tou byly kromě zrušených objednávek zjištěných až na místě také podstatně vyšší ceny nebo několikahodinové čekání na volné auto. Nedostatek volných aut je typický zejména pro známé dovolenkové lokality ve Španělsku, Itálii a Francii, tvrdí největší světová půjčovna aut Hertz. V době prázdnin podle ní poptávka převyšuje nabídku i ve Skotsku či v některých anglických lokalitách.

„Určité problémy v půjčovnách bývají každé léto, ale letos je situace mnohem vážnější, protože automobilky snížily produkci a půjčovny jen minimálně obnovovaly vozový park,“ řekl prezident Hertz Europe Michel Taride. Nedostatek aut na zapůjčení výrazně zvýšil ceny, a tím i ceny dovolených. Ceny půjčovaných aut na Baleárských ostrovech se oproti původním zdvojnásobily a v populárních destinacích kontinentálního Španělska jako Alicante, Malaga a Murcia šli nahoru o 70 %. Nejde přitom jen o soukromé osoby. Společnost Direct Villa Holidays, která nabízí ubytování ve španělských vilách, chatách a farmářských domech, zajišťuje pro své klienty automaticky i auto z půjčovny. Letos však potvrdila, že má mimořádné potíže získat auta pro všechny zákazníky.

„Je to příšerně drahé a stresující,“ řekla spolumajitelka společnosti Sara Jonesová. „Objednávky na auta z půjčovny nikdy nebyly takovým problémem. Letos je to však naprostá noční můra. Buď se nám auta nedaří zapůjčit, a pokud ano, tak jsou 5krát i 10krát dražší,“ dodala Jonesová. Informoval o tom server BBC.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek