- Komerční sdělení -finance
DomůFinancePokles ekonomiky eurozóny se překvapivě zpomalil, euro posílilo

Pokles ekonomiky eurozóny se překvapivě zpomalil, euro posílilo

Pokles ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie (EU) se ve 2. čtvrtletí výrazně přibrzdil. Trhy doufají, že růst v eurozóně se oživí už ve 2. pololetí, pokud dojde ke zvýšení globální poptávky, s čímž nyní počítá většina ekonomů. Dnes o tom informoval evropský statistický úřad Eurostat.
Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se během tříměsíčního období od začátku dubna do konce června mezičtvrtletně snížil o 0,1 % po 2,5% propadu v 1. čtvrtletí. Analytici přitom minulý týden počítali až s 0,5% pádem. Pokles HDP celé EU se zpomalil na 0,3 % z 2,4 %. Na meziroční bázi HDP eurozóny klesl o 4,6 % po 4,9 % v 1. čtvrtletí a HDP EU se snížil o 4,8 % po 4,7 %.

Během 2. kvartálu se výrazně zpomalil i pokles ekonomiky USA, která se mezičtvrtletně snížila o 0,3% po 1,6% pádu v 1. čtvrtletí. Meziročně americký HDP klesl o 3,9 %. Velkým překvapením bylo především nečekané skončení recese v Německu a Francii, jejichž ekonomiky ve 2. čtvrtletí na mezikvartální bázi rostly shodně po 0,3 %. Překvapivě nízký pokles HDP eurozóny podpořil euro, jehož kurz po zveřejnění zprávy Eurostatu posílil na 1,4281 USD/EUR z 1,4255 USD/EUR před zveřejněním.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek